جستجو

سیستم های گرمایش مادون قرمز سرامیکی

سیستم های گرمایش مادون قرمز سرامیکی

 

 

فناوری هیتر های برقی مادون قرمز با ارتقای بازدهی پروسه‌ محور به شرکت‌ها کمک می کند تا صرفه جویی در مصرف برق را تحقق بخشند.

 

 

سیستم گرمایش مادون قرمز سرامیکی به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا پروسه تولید خود را با استفاده از گرمایش به اصطلاح بدون تماس به اجرا بگذارند. شاید برای کسانی که پیش از این آشنایی فراوانی با گرمایش رسانایی دارند اینطور به نظر برسد که گرمایش تابشی مادون قرمز تنها چند صفحه به کتاب دستورالعمل‌ها اضافه کرده است و کارایی دیگری ندارد. اما پیشرفت‌های صورت‌گرفته در فناوری مادون قرمز سرامیکی و همچنین انتخاب مواد اولیه باعث بهبود عمر سیستم‌های گرمایشی و بهره‌وری انرژی آن‌ها شده، و کیفیت ساختاری این سیستم‌ها به طرز شگرفی بر عملکرد و عمر آن‌ها تاثیر گذاشته است. در این مقاله به بحث در مورد روش‌هایی خواهیم پرداخت که در آن فناوری گرمایش مادون قرمز می‌تواند بازدهیپروسه‌ای را بهبود بخشد و باعث صرفه جویی در مصرف برق در زمان استفاده از گرما در پروسه‌های صنعتی شود.

 

 

"پرتوزایی مواد" اولین بار توسط مهندس و ستاره شناس فردریش ویلهلم هرشل در سال ١٨٠٠ کشف شد. ردپای سیستم‌های گرمایشی مادون قرمز سرامیکی که امروزه در صنعت ، بهداشت ، دامداری و سایر زمینه‌ها کاربر دارد را می‌توان در تولید این فناوری توسط شرکت الستین-ورک در سال ١٩٤٩ و ١٩٥٠ یافت. در حالیکه بسیاری از سیستم‌های گرمایشی مادون قرمز سرامیکی امروزی شبیه همان نمونه‌های اولیه هستند، پیشرفت‌های صورت‌گرفته در زمینه فناوری‌های بدون تماس آنها باعث بهبود کارایی، توان مصرفی و عمر آنها گشته است.

 

 

 

گرمایش مادون قرمز اساساً محدوده ای از طول موج ها است که زیرمجموعه ای از طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می دهد.

 

طیف الکترومغناطیسی شامل موارد زیر است:

 

-   پرتو گاما

-   پرتو ایکس

-   پرتو فرابنفش

-   پرتو مادون قرمز

 

 

طول موج‌های مادون قرمز در طیفی ٠.٧ تا ٨٠ میکرومتر رخ می دهد. رادیاتورهای مادون قرمز سرامیکی صنعتی معمولاً از طول موج های بین ٢ تا ١٠ میکرومتر استفاده می کنند.

 

طول موج‌های مادون قرمز به شکل گرما در مواد جذب می‌شوند.مواد با سرعت‌های متفاوتی انرژی مادون قرمز را جذب می کنند و میزان جذب انرژی توسط یک ماده به عواملی همچون نوع، رنگ، قابليت تشعشع یا توان گسیلش (بازتاب امواج مادون قرمز) و همچنین سایر عوامل بستگی دارد. برای مثال طیف مادون قرمز خورشید دلیل گرم شدن زمین است. همانطور که یک پیاده‌رو بتونی و در معرض آفتاب نسبت به آسفالت مجاور به شکل قابل ملاحظه‌ای خنک تر است، میزان جذب انرژی در مواد اولیه نیز تاثیر بسزایی در اثربخشی فناوری مادون قرمز دارد.

 

 

 

سطح تابش مسطح در مقایسه با سطح تابش منحنیبخش عظیمی از سیستم‌های گرمایشی مادون قرمز سرامیکی که امروزه به فروش می‌رسند دارای سطح تابش منحنی هستند. هنگامیکه برای اولین بار فن آوری گرمایش مادون قرمز در سال ١٩٥٢ به دنیا معرفی شد، صنعتگران از همان ابتدا سطح تابش منحنی را انتخاب کردند. دلیل این انتخاب متدهای ساخت، روش‌های مورد پسند تولید و همچنین درصد بازدهی محصول بر اساس تجهیزات موجود بود. سیستم‌های گرمایشی سرامیکی مدرن و با سطح تابش مسطح از الگوی نسبتا مشابهی برای ارسال تششعات گرمایی استفاده کرده و فضای کمتری را برای نصب اشغال می‌کنند. بنابراین بسیاری از نوآوری‌های مرتبط با فناوری صفحه مادون قرمز سرامیکی، با سطح تابش مسطح ارائه شده است.

مصرف انرژی یکی از نگرانی های روزافزون جهانی بوده و هست. اگرچه ایالات متحده به شکل کلی هزینه‌های برق کمتری را نسبت به اغلب نقاط جهان تجربه می کند، نگرانی‌ها در مورد افرایش روزافزون و فزاینده مصرف برق منجر به توسعه سیستم‌های گرمایشی کم‌مصرف شده است.

سیستم گرمایشی مادون قرمز با صرفه جویی در انرژی می تواند تاثیر بسزایی بر درامد سالیانه شرکت‌های ترموفرمینگ بگذارند. دستگاه‌های ترموفرمینگ در نیروگاه ها اغلب در میان سیستم‌هایی هستند که بیشترین میزان مصرف انرژی را به خود اختصاص می‌دهند.سیستم گرمایشی مادون قرمز کم‌مصرف با یکپارچه کردن گرما در درون بدنه سرامیکی خود انرژی بیشتری را به سمت سطح گرم‌شده هدایت می‌کنند و در نتیجه انرژی کمتری در فرآیند تولید اتلاف می شود.

اگرچه سیستم گرمایشی مادون قرمز سرامیکی کم‌مصرف مزایایی را برای کاربر نهایی فراهم می کنند، اما در حال حاضر تعداد کمی از OEM ها آنها را به عنوان یک گزینه ارائه می دهند. مصرف انرژی این سیستم‌ها در طول عمر خود چندین برابر قیمت خرید یک سیستم گرمایشی عایق‌‌بندی‌شده است. این سیستم‌ها فرصتی را برای کاهش هزینه های عملیاتی فراهم می کنند.

 

 

 

آینده فناوری گرمایش مادون قرمز سرامیکی

 

 

سیستم‌های گرمایشی مادون قرمز سرامیکی امروزی در مقایسه با طرح های سنتی و قدیمی آن، کاهش هزینه‌های عملیاتی و عمر طولانی را نشان می دهند. همچنانکه هزینه‌های مصرف انرژی رو به افزایش است، فناوری موجود با کاهش زمان راه‌اندازی سیستم‌ها موجب کاهش مصرف انرژی نیز می‌شوند. تولیدکنندگان این فناوری همچنان به تحقیق و توسعه در این زمینه ادامه داده و با ارتقا پروسه‌های تولید باعث بهبود عمر مفید این فناوری قدرتمند شده‌اند.

 

این فناوری همچنان در مسیر پبشرفت و نوآوری است. در حالیکه دستگاه‌های ترموفرمینگ هنوز هم از فناوری قدیمی و ابتدایی سیستم‌های گرمایشی پنل‌دار استفاده می‌کنند، پروسه ترموفرمینگ می‌تواند با استفاده از فناوری مادون قرمز سرامیکی صفحه‌تخت، باعث ارتقا بازدهی پروسه‌ای شود و با صرفه‌جویی در مصرف برق، هزینه‌های ارتقا سیستم را در همان سال اول استفاده جبران کند.

 

هنگام خرید تجهیزات جدید، بسیار مهم است که ساختار و کارکرد سیستم گرمایشی تازه را زیر ذره‌بین قرار دهید. گاهی اوقات صرف یک هزینه اضافی می‌تواند سود سهام شرکت را برای سالیان متمادی افزایش دهد. حتی می‌توان سیستم‌های قدیمی را با استفاده از تکنولوژی تازه بازسازی کرد. شما به عنوان مصرف‌کننده این تکنولوژی باید حافظ منافع خود بوده و به بهترین نحو از آن سود ببرید. این فناوری نوظهور می‌تواند به شما در بهبود امتیازات رقابتی‌تان کمک کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

انصراف از نظر
نظرات
16/07/1400 01:32 ب.ظ
خیلی وقت بود به دنبال چنین مطلبی بودم ...بسیار سپاسگزارم مطلب مفیدی بود.
فیلترها
Sort
display